Start

Menu główne

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
ASF - INFORMACJE
Komunikaty Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii PDF Drukuj Email

Komunikat nr 5 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 23 grudnia 2019 roku.

    W związku z opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego Rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa dolnośląskiego (rozporządzenie) informuję, że na terenie gmin objętych jego postanowieniem zostanie zorganizowane poszukiwanie padłych dzików lub ich szczątków. Wykonanie ww. rozporządzenie powierzono dzierżawcom i zarządcom obwodów łowieckich, nadleśniczym Nadleśnictw i właściwym miejscowo powiatowym lekarzom weterynarii. Usuwanie ze środowiska padłych dzików zakażonych wirusem ASF jest działaniem fundamentalnie zmniejszającym ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby. Jednocześnie informuję, że w celu działań profilaktycznych trwają odstrzały dzików w ramach planów łowieckich oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych od upolowanych dzików w ww. strefach, a także w każdym przypadku znalezieniu martwego dzika, w tym również zabitego w wyniku zdarzeń komunikacyjnych. Od dnia 3 grudnia br. na terenie woj. dolnośląskiego nie odnotowano żadnych przypadków ASF u dzików.


    Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Głogowie z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu głogowskiego opublikowana została w dzienniku Urzędowym Wojewody Dolnośląskiego 2019-11-28 link

    Zakres obowiązków i ograniczeń zawarty jest w załączonej ulotce.

    Informuję ponadto, że dodatkowych, szczegółowych informacji udzielają właściwi miejscowo powiatowi lekarze weterynarii, a komunikaty o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie występowania ASF na terenie kraju zamieszczane są na stronach internetowych:

www.wetgiw.gov.pl oraz www.wroc.wiw.gov.pl


Komunikat nr 4 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 11 grudnia 2019 r.


Komunikat nr 3 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 4 grudnia 2019 r.


Komunikat nr 2 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 28 listopada 2019 r.


Komunikat nr 1 Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 27 listopada 2019 r. 


 

Czytaj całość
 
ASF - najnowsze informacje GIW PDF Drukuj Email
Najnowsze informacje Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczące afrykańskiego pomoru świń ASF (African Swine Fever)
Czytaj całość
 
Bioasekuracja - 2018-02-28 PDF Drukuj Email

Materiały dotyczące środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ASF (African Swine Fever) - Dz. U. z 2018 r. poz. 360.

Czytaj całość
 
ASF - ulotki PDF Drukuj Email

Materiały dotyczące zagrożenia związanego z afrykańskim pomorem świń ASF (African Swine Fever)

Czytaj całość
 
Materiały informacyjne ASF PDF Drukuj Email
Materiały informacyjne dla lekarzy weterynarii oraz hodowców trzody chlewnej dotyczące afrykańskie pomoru świń, przygotowane przez ekspertów z Zakładu Chrób Świń PIW-PIB w Pulawach.
Czytaj całość